Jak wspomagać leczenie alkoholika

Jak wspierać alkoholika w trzeźwieniu?

Decyzja o zaprzestaniu picia jest początkiem zmiany – zmiany na lepsze, niewątpliwie. Utrzymywanie abstynencji i proces trzeźwienia nie przychodzi jednak sam z siebie. Samozaparcie to oczywiście jedno, alkoholik musi sam siebie kontrolować i trzymać się pewnych, wcześniej ustalonych zasad. Nie można jednak zapominać o roli współmieszkańców w całym procesie. Jak wspierać alkoholika w leczeniu nałogu?

Jedną z kluczowych zasad, których należy się trzymać w leczeniu nałogu jest brak alkoholu w domu. To kluczowa kwestia, by w lodówce nie znaleźć przysłowiowego „piwka” czy „drinka”. Niestety, osobiście znam przypadki, w których żona czy partnerka alkoholika zupełnie nie rozumie na czym polega terapia. Uzależniony po przyjściu do domu zastaje swoją drugą połówkę z gromadką koleżanek, które plotkują popijając winko. Z punktu widzenia człowieka nieuzależnionego – niby nic takiego. Z poziomu alkoholika – to wystawienie go na kolejną poważną próbę.

Co więcej, osoby mieszkające wspólnie z uzależnionym powinny również wziąć pod uwagę, że w domu nie powinno być także innych przedmiotów z alkoholem jak słodycze, należy unikać używania przy uzależnionym mocnych kosmetyków, płynu do ust czy leków, które mogą mieć alkoholową woń i wzbudzać alkoholowy głów.

Podobnie historia wygląda z innymi przedmiotami kojarzącymi się z alkoholem jak kieliszki, butelki czy kufle. Co ciekawe, musicie pamiętać także, że uzależniony nie może pić także piwa bezalkoholowego, a nawet szampana dla dzieci, popularnego Picollo. Wszystko to, może wywołać głód alkoholowy, którego w późniejszym etapie może już nie udać się zatrzymać.

Życie z leczącym się alkoholikiem nie jest łatwe, ani przyjemne. Jednak z pewnością jest lepsze, niż życie z alkoholikiem pijącym. Mimo wielu trudności pamiętajmy, że bez naszej pomocy terapia nie ma szans zakończyć się sukcesem. Wyjście z nałogu to nie tylko zasługa uzależnionego, ale także sukces wszystkich bliskich mu osób i otoczenia.

PIOTR DRUZD

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanys
Hanys
2 miesięcy temu

To niestety okrutna prawda. Wiele ludzi świeci swoją niewiedzą lub naiwnością. Nie mają pojęcia ile krzywdy mogą wyrządzić bliskim „niechcący”.