Jak przestać pić?

Uzależnienie alkoholowe nie zawsze wynika z jednego powodu i dla każdego może mieć inne podłoże. Tak samo jest z wyjściem z nałogu. Do każdego z osobna trafiają inne argumenty i działania. Podzielę się jednak swoimi sugestiami na ten temat.

Aby przestać pić najważniejsze jest uświadomienie sobie i przyznanie się: „Tak mam problem. Tak, potrzebuję pomocy”. Pewnego dnia w trakcie kilkudniowego picia stanąłem przed lustrem i gapiąc się w swoje nędzne zapite odbicie w duszy zapytałem sam siebie: „Wybierasz życie czy śmierć?” Może to drastyczne, ale alkohol prowadzi prędzej czy później do grobu. Jak widać wybrałem życie i nawet nieźle się w tym życiu odnajduję . Faktem jest, że po latach zapijania problemów, depresji i prawie 15-sto letniego „ŻYCIA PO SWOJEMU” musiałem stanąć przed swoimi problemami, które przez lata nawarstwiły się w sposób wręcz niewyobrażalny i pokonałem je i nadal pokonuję.

Powiedzenie STOP uzależnieniu to nic łatwego. Nie jest to związane z siłą charakteru lub samozaparciem. Gen alkoholizmu nie istnieje. Aby faktycznie pokonać chorobę alkoholową, trzeba poradzić sobie z przyczynami, a nie tylko następstwami. W Internecie znaleźć można wiele porad, lecz nie będą one skuteczne bez wsparcia psychologicznego lub farmakologicznego.

Jak oduczyć alkoholika pić?

Samodzielne metody mogą być potrzebne i pomagać w codziennym trzeźwemu życiu, ale na początku drogi może się to nie udać. Zmiana nawyków oraz znalezienie sposobu na zajęcie sobie czasu, który był przeznaczany wcześniej na picie to ważne aspekty leczenia. Jednakże najpierw trzeba osiągnąć stabilną trzeźwość i nauczyć się, jak radzić sobie z problemami wywołującymi chęć picia. Dopiero wtedy można z pomocą domowych sposób radzić sobie z codziennością i starać się trwać w abstynencji.

Czy można przestać pić z dnia na dzień?

Nie jest to możliwe. Walka z uzależnieniem to praca na całe życie. Choroba alkoholowa może powrócić w każdym momencie i trzeba być na to przygotowanym. Nawet wieloletnia abstynencja, wcześniejsza detoksykacja mogą nie wystarczyć. Czas leczenia nie jest określony. Powodów choroby alkoholowej może być wiele i to od nich zależy wygląd i przebieg terapii. Nie ma złotego środka. Najpierw najważniejsze jest zaakceptowanie, że alkoholizm to choroba przewlekła i jednocześnie śmiertelna, ale da się nad nią zapanować. Trzeba także zrozumieć, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby udało się tego dokonać samemu. Farmakologia, a przede wszystkim terapia alkoholowa to podstawa. Wiedza medyczna oraz obiektywizm lekarzy oraz psychologów pomaga w zrozumieniu samego siebie.

Dlaczego cieszę się, że przestałem pić?

Alkohol wyniszczał mnie z dnia na dzień. I nie tylko mnie. Wpływał również na domowników, życie towarzyskie oraz pracę zawodową. Odbudowa życia codziennego oraz rodzinnego wymagała dużej ilości pracy oraz starań. Płyn etylowy wpływa negatywnie na mózg oraz inne narządy wewnętrzne. Kieliszek wódki, który przekracza dzienną dozwoloną ilość, skraca życie o 15 minut. Lata picia alkoholu mogą znacznie zredukować ilość naszych przeżyć. Chociaż początkowo wydaje się, że alkohol daje pewność siebie, rozluźnia i sprawia, że codzienność staje się łatwiejsza, to tak naprawdę jest odwrotnie. Trunki oraz inne używki nie są odpowiednim sposobem na rozwiązywanie trudnych sytuacji. Uzależnienie to kolejny problem, na który nieświadomie się godzimy. Warto zawalczyć o siebie i trzeźwą przyszłość.

PIOTR DRUZD

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
2 miesięcy temu

Bardzo ładnie opisane. Pozdrawiam i życzę powodzenia 🙂

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  Marta

💪 Serdecznie Dziekuję…