Jak objawia się głód alkoholowy? Jak sobie z nim radzić?

Głód alkoholowy objawia się bardzo silna chęcią sięgnięcia po alkohol. Objawy tego stanu dotyczą przede wszystkim kwestii psychicznych, ale jak się okazuje nie tylko. Nie wolno lekceważyć głodu alkoholowego, bo może on doprowadzić do przerwania nawet kilkuletniej abstynencji. Na całe szczęście są sposoby, by sobie z nim radzić.

Głód alkoholowy to moment, w którym czujemy nieodpartą chęć napicia się alkoholu. Jest ona na tyle silna, że uzależniony podejrzewa, że nie wytrzyma ani sekundy dłużej bez alkoholu. W takim stanie, osoba myśli tylko i wyłącznie o tym, jak pozyskać i spożyć jakikolwiek produkt zawierający alkohol.

Podstawowe objawy głodu alkoholowego

Objawy głodu alkoholowego dotyczą jak się okazuje psychiki ale także odczuwania na całym ciele. Do psychicznych objawów głodu alkoholowego możemy zaliczyć:

  • pojawianie się nieustannych myśli dotyczących picia alkoholu,
  • niepokój i lęk,
  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia koncentracji i uwagi,
  • poczucie osłabienia i braku energii,
  • wyjątkowa chwiejność nastroju.

Jak się okazuje, głód alkoholowy może także objawiać się symptomami somatycznymi. Dla przykładu, można czuć skręcanie w żołądku, natomiast w momencie silnego uczucia potrzeby napicia się, możemy odczuwać przyspieszone bicie serca i nadpotliwość. Ponadto możemy także narzekać na bezsenność, koszmary senne i brak apetytu.

Przyczyny głodu alkoholowego

Osoba, która jest uzależniona, może tak naprawdę nawet nie widzieć, że ma do czynienia z głodem alkoholowym. Po prostu w momencie, w którym zaczyna się źle czuć, sięga po butelkę, która uśnieży wszelkie dolegliwości.

Najgorzej jest w przypadku osób, uzależnionych, które walczą ze swoją chorobą i są w trakcie abstynencji. Najsilniejszy głód alkoholowy występuje w początkowym okresie po zaprzestaniu picia. Z czasem, nasilenie i częstotliwość napadów głodu maleje, jednak znamy przypadki, w których głód nieoczekiwanie atakuje nawet po kilkuletniej abstynencji.

Czynników, które wywołują głód alkoholowy może być naprawdę dużo. Mogą to być bardzo powszechne zdarzenia jak spacer obok baru, w którym zdarzało się wpaść na imprezę, natykanie się na ludzi pijanych, ale nawet widok szklanki, w której w przeszłości przygotowywaliśmy sobie drinki.

Wśród czynników wewnętrznych, które powodują głów alkoholowy możemy wyróżnić sytuacje, w których uzależniony jest po prostu smutny i liczy, że łyk etanolu pozwoli mu się rozweselić. Podobnie w przypadku poczucia lęku czy zawstydzenia, osoba uzależniona ma przekonanie, że napicie się pozwoli na chociaż chwilowe pozbycie się wszelkich problemów.

Jak zwalczać głód alkoholowy?

Głód alkoholowy z czasem ma tendencję do ustępowania , jednak najgorszy okres to początek abstynencji uzależnionego. Co w takim momencie zrobić, by nie ulec pokusie? Jak już wspomniałem, objawy głodu alkoholowego są różne, tak samo jest ze sposobami radzenia sobie z nim. Pamiętajmy, że dla niepijącego alkoholika, nawet łyk alkoholu może sprawić, że wróci do nałogu.

Pierwszym i najważniejszym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem na uniknięcie głodu alkoholowego jest unikanie miejsc, ludzi czy przedmiotów, które mogą kojarzyć się uzależnionemu z przeszłością i piciem alkoholu przez niego. Nie jest to najłatwiejsze, szczególnie, jeśli ciągle mieszkamy w tym samym miejscu, jednak odrobina samozaparcia z pewnością pozwoli nam na wyjście z sytuacji także w takich okolicznościach.

Oczywiście nie można zapominać o bliskich, którzy są kluczem do sukcesu walki z chorobą, jaką jest alkoholizm. Przyjaciele i rodzina to osoby, do których powinniśmy się zwrócić w momencie odczuwania głodu alkoholowego. Kontakt z nimi powinien nas odwlec od myśli o sięgnięcia po butelkę. W innych przypadkach możemy również skorzystać z profesjonalnych porad psychoterapeutów.

PIOTR DRUZD

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments